Buddyzm to bez wątpienia jedna z największych religii pochodzących ze wschodu. Jej główne założenia to etyka przyczynowo-skutkowa, czyli szeroko pojęta karma, iluzoryczność świata – maja oraz samara, czyli wiara w reinkarnację. Praktyka buddyjska dąży do osiągnięcia równowagi umysłowej oraz doświadczenie trwałego szczęścia, czyli oświecenia. Te wyjątkowe zasady od lat intrygują wielu filozofów oraz uczonych na całym świecie, dlatego książki o buddyzmie z pewnością znaleźć można dziś niemal w każdej księgarni. Na które tytuły warto szczególnie zwrócić uwagę?
„Podstawowe zagadnienia na temat buddyzmu”
Dzisiejszy człowiek żyjący na zachodzie, codziennie narażony jest na spore dawki stresu i przemęczenie. Codzienna gonitwa za karierą i przyziemnymi dobrami sprawia, że zapominamy na najprostszych życiowych zasadach i etyce. „Podstawy praktyki buddyjskiej” to idealna pozycja dla osób chcących zagłębić się w buddyjskie nauki, które opierają się na miłości, niekrzywdzeniu oraz wzajemnym współczuciu. Wartości te są szczególnie dziś ważne w walce z wszechobecnym na świecie egoizmem i znieczulicą. Chcąc praktykować buddyzm, należy uelastycznić swój umysł i otworzyć go na różne punkty widzenia, ponieważ uzyskana wiedza nie od razu stanie się spójna i logiczna. Powyższa książka ma na celu pomoc w osiągnięciu duchowych celów oraz równowagi, która z pewnością wprowadzi w życie czytelnika nową radość.
„Historia buddyzmu inaczej”
Niezależnie czy zamierzamy zostać buddystą, czy chcemy posiąść wiedzę na temat najbardziej znanych religii świata, książka pt.: „Buddyzm dla bystrzaków” rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie fundamentów, oraz historii powstania buddyzmu. Podręcznik ten nie tylko uczy jak wprowadzać buddyjskie teorie w życie codzienne, ale pokazuje również podstawowe techniki medytacji, pozwalające na osiągnięcie stanu duchowej równowagi. Buddyjska postawa wobec życia i śmierci, praktyka życiowej mądrości i współczucia to aspekty, które również znajdą tutaj swoje wyjaśnienie. Przy okazji poznawania powyższych zagadnień, czytelnik ma okazję dowiedzieć się również o codziennych rytuałach, obrzędach oraz znanych buddyjskich świętach.
„Filozoficzne rozważania Dalajlamy”
Istnieje wiele pytań, które człowiek zadaje sobie od zarania dziejów. Jak trzeba żyć? Dokąd zmierzamy? Jaki sens ma życie? Dlaczego doświadczamy takich, a nie innych przeżyć? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w książce pt.: „Sens życia z buddyjskiej perspektywy”. Ludzkie cierpienie oraz możliwość jego pokonania to fundamentalne kwestie wygłoszone przez Dalajlamę na specjalnych wykładach w Wielkiej Brytanii, które w przystępny dla czytelnika sposób przedstawione zostały w powyższej książce. Problemy te dotykają każdego człowieka na ziemi, dlatego jest to bardzo dobra pozycja nie tylko dla chcących poznać buddyzm, oraz zastanawiających się jak połączyć buddyjską praktykę z życiem codziennym, ale również dla osób, których na co dzień trapią rozważania na temat choroby, śmiertelności oraz miłości do rodziny i wszystkich otaczających go istot.
Jeśli ciekawi was temat buddyzmu, warto również zobaczyć poniższy filmik, którego autor ukazuje tę wiarę ze swojej perspektywy.
Dodaj komentarz