Jeśli chcemy nauczyć się medytacji od podstaw, warto wcześniej zapoznać się z fachową literaturą. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy zacząć bez instruktora, w domowym zaciszu. Medytacja to doskonały sposób na łagodzenie stresu oraz dbanie o higienę zdrowia psychicznego. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy wprost przytłoczeni nadmiarem informacji i często towarzyszą nam lęk oraz natłok myśli. Medytacja jest również doskonałym narzędziem do walki z jedną z najpoważniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych – depresją. Ma ona kilka odmian, wśród których z kolei możemy spotkać różne techniki, przede wszystkim związane z prowadzeniem oddechu, dlatego poznanie podstawowych informacji, zanim się przystąpi do praktyk, jest tak bardzo ważne. Istnieje wiele rzetelnych, ale również niezwykle ciekawych publikacji, które mogą być bardzo pomocne we wprowadzaniu do naszej codziennej rutyny tego zdrowego nawyku, jakim jest medytacja.

Książki o medytacji dla nowicjuszy

Medytacja dla początkujących, aut. Stephanie Clement

Dr Stephanie Clement stworzyła praktyczny podręcznik dla osób chcących rozpocząć przygodę z medytacją. Jest to pozycja napisana prostym językiem, która wskazuje drogę do rozluźnienia mięśni, pozbycia się natłoku myśli, a w efekcie – zrelaksowania ciała i umysłu. Książka zawiera 50 zróżnicowanych ćwiczeń ukazujących techniki medytacji, wśród których mamy szansę znaleźć tę, która nam najbardziej odpowiada.

Sztuka oddechu. Sekret świadomego życia, aut. Danny Penman

Jest to publikacja, która w niezwykły sposób opowiada o oddechu. Oddech jest tym, co towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej chwili życia. I choć zazwyczaj nie jesteśmy go świadomi, ma on ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała i umysłu. Danny Penman, specjalista od medytacji oraz autor bestsellerowej pozycji „Mindfulness. Trening uważności” uświadamia nam procesy, jakie zachodzą w naszym ciele, a z których my często nie zdajemy sobie sprawy. Pokazuje, że nieco bardziej świadomy oddech może nie tylko poprawić jakość naszego życia, pobudzić kreatywność i uspokoić napięcia, ale nawet uratować życie – sam jest na to najlepszym dowodem. Oddech, który jest podstawą medytacji, po lekturze tej pozycji w zasadzie nie będzie miał przed nami tajemnic.

Ruch, oddychanie, hartowanie, aut. Giennadij Małachow

Sekret zdrowia ciała i duszy bardzo często tkwi w naszym codziennym funkcjonowaniu. Rosyjski naturopata Giennadij Małachow w swojej publikacji z 2005 roku wskazuje te trzy tytułowe elementy: ruch, oddychanie, hartowanie, jako klucz do prawidłowego przepływu bioenergii w naszym ciele. Giennadij Małachow, który sam zainteresował się medycyną alternatywną, gdy dzięki niej zdołał pozbyć się męczącej choroby migdałków. Praktykując u Jurija Pawłowicza, a także studiując dzieła Paula Bragga i Normana Walkera, wypracował swoją własną metodę samoleczenia, w której bardzo istotna jest odpowiednia dieta, ruch, czy – istotny z punktu widzenia medytacji oddech. „Ruch, oddychanie, hartowanie”, to pozycja wykraczająca nieco poza tematykę samej medytacji, jednak jest jej doskonałym uzupełnieniem. Przedstawia ona szereg elementów, które, wprowadzone do stałego planu dnia, mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. A samo zagadnienie oddechu może również w bardzo ciekawy sposób uświadomić jego ogromne możliwości oraz zbawienny wpływ dla naszego zdrowia.

Please follow and like us: